Историјат

Наставак делатности бившег Југословенског центра за кристалографију на територији Републике Србије организован је кроз рад Српског кристалографског друштва (СКД). Оснивачка скупштина СКД одржана је 7. маја 1992. године у Свечаној сали Рударско-геолошког факултета Универзитета у Београду. За првог председника СКД изабран је Бела Рибар, за потпредседника Илија Крстановић, а за секретара Љиљана Карановић. За чланове Председништва изабрани су Богдан Прелесник, Слободанка Станковић, Светислав Јањић и Добрица Стојановић.

Прва Конференција СКД одржана је 1992. године у Београду. Следеће године СКД је примљено у Интернационалну унију за кристалографију (IUCr) на 16. Конгресу IUCr у Пекингу у Кини. Између II и III Конференције, СКД је постао и члан Европске кристалографске асоцијације (ECA). Слободанка Станковић, председница СКД у периоду од 1995. до 2004. године, присуствовала је као делегат СКД на Конгресу у Кини и на седници ECA у Дрездену у Немачкој.

У истом периоду Дејан Полети је прикупио и послао податке о свим члановима СКД за ИX издање Светског именика кристалографа. Било их је 34 те 1993. године.

Сваке године СКД организује конференције и позива кристалографе из иностранства да одрже пленарна предавања. У раду конференције учествују и млади кристалографи како из земље тако и из иностранства што је важно за развој кристалографије у Србији. До 2015 је одржана укупно 21 конференција, на којима је саопштено 65 пленарних предавања, 426 усмених излагања и 134 постера. Пре одржавања конференције, штампа се публикација која садржи изводе свих радова на српском и енглеском језику. Финансијска средства за одржавање конференције и чланарину IUCr делимично покрива надлежно министарство Републике Србије као покровитељ друштва.

Данас, у оквиру СКД, делује неколико група кристалографа на универзитетима (Београд, Нови Сад, Крагујевац) и у неколико независних кристалографских лабораторија Института за нуклеарне науке „Винча“. Кристалографске истраживачке групе развиле су се осим уз минералогију, и уз хемију, физику и науку о материјалима. Кратак приказ активности кристалографа у Србији под називом  „Crystallography in Serbia“  објављен је у IUCr Newsletter, (IUCr Newsletter 2011, свеска 19, страна 17) као део презентације о развоју кристалографије у 14 земаља јужне Европе. Генерална Скупштина УН прогласила је 2014. годину  интернационалном годином кристалографије и тим поводом је објављен  чланак „Кристалографија у Србији” (XXI Конференција СКД, Ужице, 12. 6 – 14. 6. 2014., Изводи радова, стр. 2–14) у ком је дат кратак историјат и садашње стање кристалографије у Србији.